Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Powstaje Muzeum Techniki w Szczecinie


Muzeum Techniki w Szczecinie  atrakcją dla turystów i mieszkańców

Od września 2010 roku turystów odwiedzających Szczecin czeka prawdziwa gratka! Będą mogli zwiedzać nowe, bardzo interesująco zapowiadające się,  podobno jedyne takie w Europie, MUZEUM TECHNIKI. Jak zapewnił mnie podczas tegorocznych kołobrzeskich spotkań przewodników turystycznych dr Andrzej Wojciech Feliński z Muzeum Techniki I komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, będzie to prawdziwa atrakcja zarówno dla turystów jak i mieszkańców.

 


„Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie” ma bowiem działać jako jedno z trzech najlepszych muzeów motoryzacji w Polsce prezentujących polską produkcję. Tworzone w Szczecinie muzeum ma także spowodować większe niż dotychczas zainteresowanie turystów Szczecinem. Warto tu przypomnieć, że najbliższe muzea o podobnym profilu znajdują się w Krakowie (Muzeum Inżynierii Miejskiej)  oraz w Warszawie  (Muzeum Techniki), natomiast poza granicami kraju, szczeciński "rarytas" porównywalny będzie z niemieckim muzeum w Berlinie i Wismarze. A może nawet będzie jeszcze ciekawsze? Zobaczymy we wrześniu. Szczegóły o muzeum techniki dostępne na stronie: www.muzeumtechniki.eu


Informacje o projekcie tworzonego w Szczecinie Muzeum Techniki:

1 stycznia 2006 r. utworzono „Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie”. Jego siedzibą jest wpisana do rejestru zabytków dawna zajezdnia tramwajowa przy ul. Niemierzyńskiej 18a (przeznaczona do celów organizacji wystaw) oraz budynki przy ul. Lenartowicza 3-4.

Powołanie w Szczecinie nowego muzeum zapewni realizację takich celów jak:

- wykreowanie nowego produktu turystyki kulturowej

- trwała ochrona dóbr kultury

- upowszechnianie podstawowych wartości historii w zakresie techniki i komunikacji, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku technicznego i cywilizacyjnego polskich ziem zachodnich i północnych od roku 1945.

- praca edukacyjna z młodzieżą i dziećmi (szkoły i przedszkola)

Rozpoczęcie pełnej działalności muzealnej, w tym wystawienniczej, wymaga dostosowania dawnej zajezdni tramwajowej do nowej funkcji muzealnej, czyli przeprowadzenia całościowego remontu. Projekt „Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie” został zakwalifikowany do finansowania w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jako projekt, który poprzez rewitalizację obiektów o wartości historycznej na cele kulturalne przyczynia się do realizacji celów priorytetu „Ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego, w tym transport publiczny i odnowa miast”. Otrzymane dofinansowanie wynosi 2 346 047 Euro. Koszt prac budowlanych, zgodnie z danymi z przetargu wyniesie ponad 13 mln zł. Wszystkie koszty ponad sumę dofinansowania pokrywane są przez Gminę Miasto Szczecin. Partnerem szczecińskiego Muzeum jest Norweskie Muzeum Techniki w Oslo (Norsk Teknisk Museum).

Charakter działalności Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie jest ponadregionalny i ponadkrajowy, co wynika z faktu, iż najbliższe muzea w Polsce o podobnym profilu znajdują się w Krakowie – Muzeum Inżynierii Miejskiej i Warszawie – Muzeum Techniki, a zagranicą w Berlinie i Wismarze w Niemczech.

Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie jest instytucją kultury nastawioną na aktywne propagowanie dziejów i osiągnięć światowej techniki i cywilizacji, jej lokalnego zastosowania oraz konfrontowanie tego ze stanem obecnym. Punktem wyjścia dla tych działań jest organizacja wystaw stałych z własnych zbiorów.

Z punktu widzenia muzeum jest istotne, aby wychodząc poza tradycyjną ofertę kulturalną muzeów, koncentrującą się na zwiedzaniu własnych wystaw i sprzedawaniu własnych publikacji, skupić również swoje działania na:

- stworzeniu oferty uzupełniającej proces dydaktyczny w różnych rodzajach szkół;

- stworzeniu oferty interaktywnej, wymagającej zaangażowania odbiorcy, a przez to dotarcie do jego świadomości odnośnie znaczenia kultury;

- współpracy z grupami zainteresowanymi techniką w aspekcie jej historycznego rozwoju i współczesnego użytkowania;

- uzupełnieniu oferty turystyczno-kulturalnej miasta, a zarazem wykorzystaniu jej np. w celu budowy kompleksowego szlaku turystycznego (Szczeciński Szlak Zabytków Techniki).

Wystawy stałe, jak i czasowe, które będą powstawać we współpracy z partnerami z Polski i zagranicy, będą poświęcone zarówno tematyce komunikacji publicznej, motoryzacji indywidualnej, infrastrukturze technicznej ośrodków miejskich, jak i różnorodnym dziedzinom fizyki (ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk ruchu).

W prezentowanych wystawach będą uwzględnione aspekty historyczne, związane z zagospodarowaniem i rozwojem cywilizacyjnym zniszczonych w czasie II wojny światowej ziem Polski północnej i zachodniej. Eksponowana będzie też historia motoryzacyjna Szczecina czyli produkcja kultowego polskiego motocykla „Junak”, czy też produkcja przedwojennych samochodów „Stoewer” oraz motocykli „Alba”.

Rozpoczęcie przedsięwzięcia „Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie” oznacza zaistnienie Szczecina w krótkim czasie na mapie polskiego i europejskiego muzealnictwa technicznego, jako miasta, gdzie działać będzie jedno z trzech najlepszych muzeów motoryzacji, prezentujących polską produkcję.

Prace budowlane będą prowadzone w latach 2009 – 2010. Po zakończeniu prac remontowych Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie będzie posiadało pełną infrastrukturę wystawową, magazynową, biurową i konserwatorską. Dla publiczności będą dostępne punkty gastronomiczne i sklepowe z literaturą, gadżetami itp. Muzeum będzie też w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Bezpośrednim beneficjentem projektów zgłaszanych do Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru oraz Regionalnego Programu Operacyjnego będzie Gmina Miasto Szczecin. Natomiast beneficjentami końcowymi, mieszkańcy Szczecina i Polski północno-zachodniej oraz turyści odwiedzający miasto.

Otwarcie Muzeum dla publiczności zaplanowane jest na wrzesień 2010 roku.

Galeria fotograficzna

http://www.muzeumtechniki.eu/muzeumtechniki/files/7F4D551E82AB41FDB4AEE35DF503CD9F/7F4D551E82AB41FDB4AEE35DF503CD9F.jpg

więcej

Wizualizacja - widok oólny

http://www.muzeumtechniki.eu/muzeumtechniki/files/413E2381113D45C993B2448A7FB76F66/413E2381113D45C993B2448A7FB76F66.jpg

więcej

Wizualizacja - hala wystawiennicza

http://www.muzeumtechniki.eu/muzeumtechniki/files/85937C76905F406694D4DDFE38346F37/85937C76905F406694D4DDFE38346F37.jpg

więcej

Wizualizacja - widok oólny