Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Irena Jarocka w Oliwie

Pomnik Ireny Jarockiej w Oliwie

20 października 2021 r. w Gdańsku Oliwie, pani Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska oraz Michał Sobolewski, mąż Ireny Jarockiej – przy licznie zgromadzonej grupie fanów, przedstawicieli mediów i przyjaciół (niektórzy specjalnie na tę uroczystość przybyli nawet z zagranicy) dokonali uroczystego odsłonięcia pomnika upamiętniającego wspaniałą artystkę Irenę Jarocką, którą do dziś wszyscy kochają, a ta piękna pamiątka jaka teraz zdobi Skwer imienia artystki niech ożywia to miejsce i przyciąga turystów do Gdańska, do pięknej Oliwy.

 

Może być zdjęciem przedstawiającym na świeżym powietrzu

Irena Jarocka – jedna z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich piosenkarek – przez wiele lat związana była z Gdańskiem, a najbardziej z Oliwą. Tu - od roku 1947 do 1968 - mieszkała przy ulicy Słonecznej. Tu także ukończyła prestiżową „piątkę” -czyli V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, które na bieżąco upamiętnia związki z artystką i gromadzi  wiele cennych pamiątek. Podczas uroczystości  mąż  artystki – pan Michał Sobolewski, wręczył pani prezydent Gdańska pamiątkowego motyla ze szkła a także przekazał pani dyrektor liceum śliczny zestaw – złoconą tacę i nożyk do korespondencji, lubiane przez artystkę. Pani  Irenka – tak najczęściej słyszałam  wczoraj od koleżanek, sąsiadek, znajomych artystki  żywo uczestniczyła w życiu Oliwy. Tutaj także  ukończyła Studium Nauczycielskie Wychowania Fizycznego i Biologii w Oliwie oraz gdańskie Studio Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w klasie Jacka Ujazdowskiego. Śpiewała tu w chórze katedry oliwskiej.

Uczniowie z V LO w Oliwie wykonali  mini-recital przygotowany na uroczystość odsłonięcia pomnika artystki, który zdobi Skwer Ireny Jarockiej u zbiegu ulic: Grottgera, Żeromskiego i Wita Stwosza.

Piosenki Ireny Jarockiej łatwo  wpadały w ucho, dlatego nie dziwi fakt, że zachęceni przez młodych wykonawców fani  nucili nieśmiało te melodyjne piosenki  a także wraz z przyjaciółmi i rodziną – robili pamiątkowe zdjęcia, wspominali artystkę, pokazywali  sobie dawne fotografie okraszone różnymi fajnymi historyjkami, które sąsiadki i koleżanki, pełne emocji wspominały… a pamiętasz? Jak Irenka… i  opowiadali, wspominali i podśpiewywali, bo  słowa piosenek pani Irenki dobrze pamiętają do dziś.

Miłe to było spotkanie. I słońce zaświeciło, choć poranek był bardzo pochmurny. – Wojtek Korzeniewski, niezawodny i wieloletni impresario św. Pani Ireny Jarockiej prowadził to spotkanie i pozdrowił Artystkę i wszyscy jej pomachali

- I ja tam byłam i piosenki nuciłam wraz z innymi

Brygida

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US;}

Irena Jarocka upamiętniona w Gdańsku.

20 października 2021 r. na skwerze im. Ireny Jarockiej odsłonięty został pomnik upamiętniający związki Gdańskiem piosenkarki z Gdańskiem a przede wszystkim z Oliwą.

Z wnioskiem o postawienie pomnika wystąpiła Fundacja Ireny Jarockiej , a Rada Miasta Gdańska 28 listopada 2019 roku zadecydowała o jego wzniesieniu. Prezydent Gdańska we współpracy z Fundacją Ireny Jarockiej ogłosiła otwarty konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika artystki. Do 1 marca 2021 roku rzeźbiarze z całego kraju nadsyłali prace konkursowe. 26 marca oceniło je jury, w skład którego wchodzili profesorowie rzeźby gdańskiej ASP, przedstawiciele Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, Biura Prezydenta, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Fundacji Ireny Jarockiej, Wydziału Urbanistyki i Architektury oraz Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Spośród nadesłanych 25 prac wybrano projekt rzeźbiarza z Torunia – Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeer.

Irena Jarocka – jedna z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich piosenkarek – przez wiele lat związana była z Gdańskiem. Od 1947 do 1968 roku mieszkała przy ulicy Słonecznej. Ukończyła V LO im. Stefana Żeromskiego, Studium Nauczycielskie Wychowania Fizycznego i Biologii w Oliwie oraz gdańskie Studio Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w klasie Jacka Ujazdowskiego. Śpiewała w chórze katedry oliwskiej, występowała w Katolickim Kole Dramatycznym przy katedrze. Pobierała lekcje śpiewu w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej we Wrzeszczu w klasie profesor Haliny Mickiewiczówny. Współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla.

W 1965 roku debiutowała w gdańskim Rudym Kocie. Śpiewała także w swoim ulubionym klubie Żak i w sopockim Non Stopie. W 1965 nagrała pierwsze piosenki dla Polskiego Radia w Gdańsku (Wróć i Gdański most). W tym samym roku zadebiutowała w programie Ośrodka TV Gdańsk.

Na ogólnopolskiej scenie wystąpiła po raz pierwszy w 1965 roku w Opolu, ale za swój prawdziwy debiut uważała występ na festiwalu w Sopocie w 1968 z piosenką Gondolierzy znad Wisły.  W latach siedemdziesiątych studiowała na Wydziale Wychowania Muzycznego w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej.

Irena Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 roku w Warszawie. Została pochowana w katakumbach na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim

Wojciech Korzeniewski