Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Zdrowie i uroda

Wirus czy alergia?

Upewnij się skąd Twoje złe samopoczucie
Zmiany klimatu sprawiają, że sezon alergiczny wydłuża się – w tym roku leszczyna i olsza zaczęły
pylić w Warszawie już w styczniu. Aktualnie pyli brzoza, a jej pyłki są w Europie Centralnej i
Północnej najsilniejszym alergenem wiosną – mogą wywoływać objawy alergicznego nieżytu nosa,
czy też alergiczne zapalenie spojówek 1,2 .

Czytaj więcej: Wirus czy alergia?

Posiłki dla pracowników szpitala w Oliwie

Firma Fortum, sprzedawca energii elektrycznej, gazu i ciepła, jest organizatorem akcji dostarczania ciepłych posiłków dla personelu medycznego Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku przy ul. Polanki. To właśnie do niego, decyzją Ministra Zdrowia, trafiają obecnie osoby z Trójmiasta i części Pomorza zakażone koronawirusem.

    „Jesteśmy tak pochłonięci pracą, że nie mamy czasu pomyśleć o niczym innym, nawet o jedzeniu. Dania, które do nas trafiają trzymają nas na nogach, a do tego są bardzo smaczne. Jestem wdzięczna, że tyle osób i firm włączyło się, żeby nam pomóc, żebyśmy koncentrowali się na pracy. Dziękujemy, że nas wspieracie!” powiedziała Anna Muchowska, Naczelna Pielęgniarka 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku.

Czytaj więcej: Posiłki dla pracowników szpitala w Oliwie

Na ból gardła? NEOANGIN

Nie lekceważ bólu gardła

Nie dość, że wyjątkowo nieprzyjemny, to jeszcze może przeistoczyć się w poważną infekcję. Dlatego trzeba działać szybko. Ostry ból gardła zwykle jest efektem rozwijającego się stanu zapalnego. Domowe metody mogą
czasem nie wystarczyć, warto więc rozważyć zastosowanie innych rozwiązań, aby zwalczyć chorobę w zarodku.

Skąd te kłopoty?

Przyczyną bólu gardła najczęściej jest infekcja wirusowa[1]. Wirusy (zwykle rinowirusy, adenowirusy, retrowirusy) przedostają do dróg oddechowych, uszkadzają błonę śluzową i wywołują stan
zapalny. Gardło staje się czerwone, jest obrzęknięte i boli. Infekcji towarzyszyć mogą kaszel, katar, chrypka, trudności w przełykaniu, uczucie rozbicia. Ból gardła może być też efektem zakażenia bakteryjnego. Wówczas objawy są znacznie bardziej nasilone niż w przypadku infekcji wirusowej.

Czytaj więcej: Na ból gardła? NEOANGIN

Studenci UG zadbali o bezdomnych

„Bezdomność vs. COVID-19” –

kampania zdrowotna studentów Uniwersytetu Gdańskiego 

Studenci psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, włączając się w akcję pomocy najbardziej potrzebującym w czasie zagrożenia epidemiologicznego, wspólnie z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta wsparli osoby bezdomne. Udzielali im informacji, w jaki sposób chronić się przed zakażeniem koronawirusem i jak postępować, kiedy do takiego zakażenia dojdzie. Bezdomni to osoby często żyjące w izolacji i niemające dostępu do informacji, a jednocześnie grupa wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem. Taka pomoc jest zatem szczególnie istotna dla wspólnego bezpieczeństwa.

Czytaj więcej: Studenci UG zadbali o bezdomnych

UNICEF alarmuje...

Koronawirus: Mycie rąk mydłem kluczowe w walce z wirusem, ale niedostępne dla milionów ludzi na świecie – ostrzega UNICEF

Mycie rąk przy użyciu wody i mydła, jeśli jest wykonane prawidłowo, ma kluczowe znaczenie w walce z koronawirusem. Niestety zaledwie 3 na 5 osób na całym świecie ma dostęp do podstawowych urządzeń sanitarnych. To znaczy, że miliony ludzi nie mają gdzie umyć rąk.

Mycie rąk mydłem jest jedną z najtańszych, najbardziej efektywnych metod, dzięki której można ochronić siebie i innych przed koronawirusem oraz wieloma infekcjami. To nie jest magiczne lekarstwo, ale ważne jest, aby ludzie wiedzieli, jakie kroki powinni podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim rodzinom, powiedział Sanjay Wijesekera, Dyrektor Programowy UNICEF.

Czytaj więcej: UNICEF alarmuje...