Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Dusza Jarmarku - ku czci św. Jacka

Perełki muzyczne i duchowe Jarmarku Św. Dominika

17 sierpnia br., w Kościele O.O. Dominikanów w Gdańsku licznie zebrani miłośnicy chorałów  przeżyli wspaniałą ucztę duchową, uczestnicząc w nabożeństwie oraz koncercie ku czci św. Jacka. Płyty CD z nagraniem koncertu rozeszły się w mgnieniu oka i niestety nie wystarczyło dla wszystkich. Ale na naszą prośbę będą dostępne niebawem w kościele św. Mikołaja.

O wrażenia z tej niecodziennej uroczystości poprosiłam uroczą młodą dziennikarkę Agnieszkę Bandzińską, której artykuł Państwu  polecam.

bs

 

Agnieszka Bandzińska

O pięknie chorału – wrażenia z koncertu


Według św. Hildegardy z Bingen ludzki głos jest najwspanialszym instrumentem muzycznym. Już psalmista Dawid znalazł u Boga upodobanie i został królem Izraela dzięki swemu zamiłowaniu do tworzenia i śpiewania pieśni na chwałę Boga.

Śpiew człowieka, pisze Hildegarda, łączy się ze śpiewem chórów anielskich zjednoczonych w uwielbianiu Boga w harmonii całego stworzenia i przypomina o szczęściu, jakiego doznawał człowiek w rajskim ogrodzie.


Chorał gregoriański nie jest tylko formą śpiewu chóralnego, ale jest osobną modlitwą, zakorzenioną w tradycji kościoła i od wieków wykonywany był w czasie Mszy św. oraz nabożeństw.

Wykonawcy wczorajszego koncertu w kościele świętego Mikołaja w Gdańsku uświetnili uroczystą koncelebrę Mszy św. i nieszpory ku czci św. Jacka swoimi głosami. Nie był to tylko koncert, ale prawdziwa uczta duchowa. Siedmiu wspaniałych (spośród dzieięciu jakie liczy chorzowski chór) wokalistów dało popis swoich możliwości wokalnych zachwycając śpiewem mozarabskim w stylu Marcela Peresa. Podobno zakonnicy w jednym z klasztorów odkryli, że śpiewając wieczorem chorały nie mogą w nocy spać, bo śpiew ten rozbudza duchowo. Miało się wrażenie, że tak długie trzygodzinne śpiewanie u muzyków w ogóle nie powoduje zmęczenia i mogą śpiewać przez całą noc. Starannie dobrane utwory i dogłębne, mocne męskie głosy nie uspakajały i nie usypiały swoją harmonicznością, ale  były raczej  wezwaniem do skupienia się na Bogu w czasie słuchania.

W repertuarze nie zabrakło także pieśni maryjnych. Oprócz znanych hymnów takich jak: Ave Regina caelorum, Salve Regina, Ave maris stella, Magnificat - śpiewacy wykonali  ludową pieśń z Lubelskiego O Gospodzie uwielbiona.

Zespół Schola Cantorum Minorum Chosoviensis już od 14 lat koncertuje  po całej Polsce, wykonując nie tylko chorały gregoriańskie, ale także wczesne pieśni ludowe i polifoniczne. Dzięki ojcom dominikanom chór zawitał także do Gdańska.