Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Wielki Koncert na Dobry Początek w nowej hali ERGO ARENA

 

Trzy orkiestry w Ergo Arena, czyli Koncert na Dobry Początek dla mieszkańców Trójmiasta i Pomorza, na zaproszenie  Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydentów Miast: Gdańska i Sopotu. A cel tego koncertu jest szczytny - fundusze zebrane ze sprzedaży biletów przekazane zostana powodzianom z Gorzyc. Opłata za bilet na takie przedstawienie (!) jest naprawdę symboliczna.

Do zobaczenia w Ergo Arena w niedzielę, 26 września br. o 17-tej.

bs

 

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, serdecznie zapraszają na koncert w niedzielę, 26 września 2010 roku o godzinie 17.00 do Ergo Areny (Sopot, ul. Łokietka 61).

Przedsprzedaż biletów zaczynamy już w sobotę, 4 września podczas Festynu Organizacji Pozarządowych w Sopocie, na stoisku Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Kasa (namiot) czynna w godzinach od 12.00 -16.00.

Bilety w sprzedaży będą już od 6 września, w następujących punktach:

1. Bałtycka Agencja Artystyczna BART
ul. Kościuszki 61 Sopot
kasa czynna od poniedziałku do piątku od godz. 10-17
tel. 58 555 84 51 lub 52

2. Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat
ul. Długi Targ 39/40 Gdańsk
kasa czynna od godz. 12-18
w sobotę od 12-15
tel. 58 301 2016

3. Polska Filharmonia Bałtycka
ul. Ołowianka 1 Gdańsk
kasa czynna: środa, czwartek, piątek w godz. 10.30 - 18.00
oraz w dniach koncertowych na 4 godziny przed koncertami
tel. 58 320 62 62

4. Hala Ergo Arena
Gdańsk - Sopot
ul. Łokietka 61 Sopot
kasa czynna w dniu koncertu

Koncert na Dobry Początek dla mieszkańców Gdańska, Sopotu i Pomorza”:

1 część
solista - Adam Makowicz
dyrygent – Wojciech Rajski

Program:
1. Prelude No.7, opus 28
2. Impromptu opus 29
3. Fantaisie-Impromptu opus 66
4. Prelude No.2, opus 28
5. Prelude No.4, opus 28
6. Scherzo opus 54

2 część
soliści:
TOMASZ RAK - baryton
TADEUSZ SZLENKIER - tenor
LESZEK ŚWIDZIŃSKI – tenor
dyrygent – Bohdan Jarmołowicz
dyrygent – Kai Bumann

Program:
1. Johann Strauss „Grzmoty i błyskawice”
2. Jerry Bock - suita z musicalu „Skrzypek na dachu”
3. Wiązanka piosenek Jana Kiepury – „Brunetki, blondynki”; „Ninon”; „Signorina”
4. Vincenzo di Chiara „La spagnola”
5. Quirino Mendoza y Cortés „Cielito Lindo”
6. Michael Jackson – „Medley”
7. Gioacchino Rossini - „Cyrulik sewilski” – Aria Figara”
8. Giaccomo Puccini „Turandot” - Nessun Dorma
9. Johann Strauss „Baron cygański” - Wielka sława to żart
10. Wiązanka Neapolitańska – „Funiculi, Funicula”; „Mattinata”; „Torna a Sorrento”; „Santa Lucia”; „O sole Mio”
11. Johann Strauss, „Marsz Radetzky’ego”.

Informacja o soliście:

ADAM MAKOWICZ
Legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista, filantrop.
Uhonorowany wieloma odznaczeniami cywilnymi, między innymi Komandorskim Krzyżem Zasługi.
Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Autor kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych a także muzyki do krótkich filmów.
Urodził się w 1940 roku w Czechach, w polskiej rodzinie mieszkającej na Śląsku Cieszyńskim. W 1946 Adam z rodzicami powrócił do Polski. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzieliła Adamowi jego matka, również pianistka i śpiewaczka. Młody Adam okazał sie szczególnie utalentowany dlatego też trafił do szkoły dla dzieci uzdolnionych muzycznie a następnie do klasy fortepianu wybitnego nauczyciela, profesora Karola Szafranka w Rybniku.
Choć rodzice marzyli dla syna o karierze klasycznego pianisty, 15-letniego Adama porwał jazz. W późnych latach pięćdziesiątych w Polsce, muzyka jazzowa była niemile widzianym a wręcz była zakazanym owocem Zachodu.
Ta muzyka, jak powiedział kiedyś Makowicz "świat wolności i improwizacji" zafascynowała go do takiego stopnia, że jako nastolatek porzucił szkołę, jej klasyczne wymagania i zasady.
W poszukiwaniu początków własnej drogi artystycznej i języka muzycznej wypowiedzi Adam, nie mogąc liczyć na dalszą pomoc rodziców, postanowił wybrać niezwykle skromną egzystencje i warunki przeżycia w ciągłej niepewności następnego dnia.
Jego oazą wówczas stał się krakowski klub jazzowy "Helicon".
Kilka lat później, w 1962 roku wraz ze wspaniałym trębaczem Tomaszem Stańką, Adam utworzył grupę „Jazz Darings” uważana za pierwsze europejskie combo jazzowe. Współpracował wówczas z Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Wojciechem Młynarskim. Przez wiele lat swoją muzyką uświetniał klasyczne juz festiwale warszawskie Jazz Jamboree.
Od połowy lat 1970 Adam Makowicz coraz częściej grywał koncerty solowe zyskując sławę i uznanie wśród melomanów w Polsce i na świecie.
W 1977 roku, z rekomendacji Benny Goodmana oraz popularyzatora jazzu - Willis Conovera (na którego programie radiowym "Music USA-Jazz Hour" Makowicz uczył się jako młodziutki chłopak jazzu, słuchając największych sław zza oceanu), legendarny producent John Hammond zaprosił go na 10-tygodniowe tournee w USA. W tym czasie Makowicz nagrał solową płytę dla CBS Columbia zatytułowaną "Adam". W 1978 roku Makowicz wyjechał do USA po raz drugi, tym razem na 6-miesięczny kontrakt i od tego czasu Nowy Jork, Manhattan, stał się jego stałym domem.
Otworzyły sie przed Adamem legendarne świątynie muzyki - nowojorska Carnegie Hall (pierwszy jego tam solowy występ był udziałem w koncercie poświęconym zmarłemu sześć miesięcy wcześniej Erroll Garnerowi) i klub Cookery w Greenwich Village. Zaproszony został do udziału w Festiwalu Jazzowym w Newport w Rhode Island.
Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 roku stanu wojennego, wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA, Adam wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana "Żeby Polska była Polską". Po 1989 roku mógł nareszcie odwiedzić Polskę do której przyjeżdża często i regularnie. Występując w USA Adam dzielił scenę z największymi i najwspanialszymi muzykami, miedzy innymi z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earl Hinesem, Freddie Hubbardem, Sarah Vaughan,Teddy Wilsonem, George Shearingiem, George Mrazem, Al Fosterem, Jack DeJohnette, Charlie Hadenem.
Był wielokrotnym solistą orkiestr i zespołów kameralnych: National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Chester String Quartet, Amici String Quartet, Orkiestry Kameralnej „Amadeus” z Agnieszka Duczmal, Kwartetu „Wilanow” i wielu innych.
Bardzo wysoko przez recenzentów został oceniony występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004 roku. Koncert - pojedynek między mistrzem weteranem i wschodzącą gwiazdą jazzu, został utrwalony na płycie CD i DVD. Nagranie to zostało uhonorowane „Platynowa Płyta” przez wytwornie EMI Music.
Poza utworami jazzowymi, ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina, którym "nasiąkł" w młodości, jak sam mówi, i którego czuje „po jazzowemu” jak nikt inny.
Niewątpliwym wyrazem wpływu geniuszu Chopina jest wspólne koncertowanie Adama z Krzysztofem Jabłońskim (laureatem warszawskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina) a w programie oczywiście Chopin.[www.makowiczjazz.com]
W USA Adam Makowicz wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej, jedyną amerykańską płytę tego rodzaju w całości poświęconą temu genialnemu kompozytorowi.
W niezwykle szerokim repertuarze Adam posiada także utwory G.Gershwina, I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich.

Informacje o tenorach:

TOMASZ RAK
W 2005 roku ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi: wydział wokalno–aktorski, w klasie prof. Piotra Micińskiego.
Już jako student w 2003r. zadebiutował partią Gulielma w op. „Cosi fan tutte” W.A. Mozarta na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Od września 2007r jest również solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. W lutym 2007 roku brał udział w niemieckiej realizacji przedstawienia „Samson i Dalila” C. Saint Saensa w Filharmonii Berlińskiej w reż. H. Mellera. Artysta bierze również udział w licznych koncertach organizowanych przez filharmonie w całej Polsce. Laureat nagrody dla obiecującego głosu męskiego w Konkursie Pieśni im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2003 r.). Artysta występuje na wielu prestiżowych europejskich scenach takich jak: Filharmonia Berlińska, Palais des Beaux – Arts w Brukseli, czy Koenigin Elisabethzaal w Antwerpii. W 2008r został zaproszony do udziału w prestiżowym Festiwalu Muzyki Współczesnej, który odbywał się w Gdyni i Gdańsku. Owocem tej współpracy były prawykonania dzieł takich kompozytorów jak Georgios Kissas- Grecja, Adrian Williams- Anglia, Sylvia Filus- Francja, Jacek Rządkowski - Polska.

TADEUSZ SZLENKIER
Absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, w zakresie wokalistyki kształcił się u Romana Węgrzyna. Brał udział w poważnych przedsięwzięciach muzycznych w kraju i za granicą. Czterokrotnie śpiewał na koncertach Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, a także występował w salach filharmonicznych z najlepszymi polskimi dyrygentami i orkiestrami. Brał również udział w programach radiowych i telewizyjnych. W 2004 roku śpiewał w koncercie Trzech Polskich Tenorów w Filharmonii w Chicago, a także został zaproszony przez Bogusława Kaczyńskiego do wzięcia udziału w koncercie, który odbył się w Toronto Centre for the Arts. W maju 2005 roku zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Klassik-Mania w Wiedniu. Pół roku później zadebiutował na scenie Opery Krakowskiej jako Alfred w „Zemście Nietoperza” J. Straussa, a także, po raz kolejny został zaproszony do wzięcia udziału w galowym koncercie sylwestrowym w Sali Kongresowej w Warszawie. W lutym 2006 roku wziął udział w wykonaniu „Requiem” Giuseppe Verdiego w Konzerthaus we Fryburgu w Niemczech, a w czerwcu tego roku odbył z tamtejszą Filharmonią tournée po Brazylii.
W październiku 2006 roku zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu w partii króla Gustawa III w premierowym przedstawieniu opery Verdiego „Bal Maskowy”. Dwa miesiące później wystąpił na deskach Opera Nova w Bydgoszczy jako Ismaele w operze Verdiego „Nabucco”. W marcu 2008 roku, na zaproszenie Elżbiety Pendereckiej, wziął udział w koncertowym wykonaniu opery L. Cherubiniego „Lodoiska”, w ramach XII Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. We wrześniu 2007 roku rozpoczął studia podyplomowe na wydziale wokalnym Yale University w Stanach Zjednoczonych.

LESZEK ŚWIDZIŃSKI
Absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej im. F.Chopina w klasie Kazimierza Pustelaka, doskonalił swoje umiejętności m. in. na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w salsburskim "Mozarteum".
Obecnie należy do najbardziej wszechstronnych i cenionych polskich tenorów. Jego bieżący repertuar cieszy się różnorodnością partii operowych, oratoryjnych, operetkowych, pieśniarskich, począwszy od koloraturowych kreacji-buffa, Rossiniego do spintowych , dramatycznych ról Verdiego i Pucciniego. Jest znakomitym księciem w "Kopciuszku" Rossiniego jak również wiarygodnym i wzruszającym Manrikiem
w "Trubadurze " Verdiego.
Zadebiutował w 1989 roku na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej
w roli Ferranda w "Cosi fan tutte" W. A. Mozarta.
Od 1991 roku jest solistą Teatru Wielkiego w Warszawie. Jego największe kreacje na tej scenie to Edgar w "Łucji z Lammermooru", Alfredo w "Traviacie", w "Strasznym dworze" S. Moniuszki, Rudolf w "Cyganerii", Don Ottavio w "Don Giovannim" czy Daniło w "Wesołej wdówce" Lehara.
Na stałe współpracuje z większością polskich teatrów operowych i operetkowych. Rokrocznie koncertuje na wielu scenach świata: w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Portugalii, Irlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Danii, Kanady, Japonii, Libanu i Izraela.
Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Jest honorowym uczestnikiem licznych festiwali w kraju i za granicą. W sezonie 2004-2005 powiększył swą działalność o repertuar piosenkarski i filmowy (udział w serialu "Na dobre i na złe")