Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Złoty Medal MTP dla Politechniki Gdańskiej

Złote Medale MTP
W tym roku Złotymi Medalami MTP nagrodzono 18 produktów z Polski i zagranicy. Poza tym 9 Złotych Medali MTP przyznano polskim produktom w kategorii "transfer wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej", a otrzymały je:
- Wydział Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki, Katedra Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych Politechniki Gdańskiej za mobilną stację pomiarową ARPOL; Gratulujemy!

- Katedra Systemów Multimedialnych z tego samego wydziału PG za System Inteligentnego Monitoringu;

- Instytut Spawalnictwa z Gliwic za nową technologię zgrzewania siłowników z niespawalnego i niezgrzewalnego konwencjonalnymi metodami stopu aluminium;

- Instytut Techniki Górniczej KOMAG z Gliwic i Fabryka Maszyn Górniczych PIOMA S.A. z Piotrkowa Trybunalskiego za wózek napędowy lokomotywy szynowej;

- Instytut Obróbki Plastycznej z Poznania za urządzenie i technologię do kształtowania obrotowego złożonych wyrobów z blach;

- Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania z Krakowa za ściernice z regularnego azotku boru ze spoiwem ceramicznym;

- Instytut Odlewnictwa z Krakowa za odlewy artystyczne wykonane z wytapianych lub wypalanych modeli syntetycznych i naturalnych

- Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) z Warszawy za zrobotyzowane ukosowanie blach z wykorzystaniem cięcia plazmowego;

- Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy z Warszawy za odzież chroniącą przed zimnem z systemem aktywnej termoregulacji.

Tegoroczne Targi zostały podzielone na 6 salonów:

- Hydrauliki, Pneumatyki i Napędów HAPE

- Salon Obrabiarek i Narzędzi MACH-TOOL

- Salon Metalurgii, Hutnictwa, Odlewnictwa i Przemysłu Metalowego METALFORUM

- Salon Technologii Obróbki Powierzchni SURFEX

- Salon WELDING

- Salon TRANSPORTA.

Targom towarzyszyły m.in. Park Hydrauliki, Pneumatyki i Napędów (w ramach Salonu HAPE), Park Odlewnictwa (w ramach Salonu METALFORUM), Poligon Umiejętności (SURFEX), Konwencja "Transport Szynowy XXI wieku dla Polski" (TRANSPORTA) i Akademia Spawania (WELDING).

Na Targach zorganizowano jeszcze jeden salon - Nauka dla Gospodarki - pod honorowym patronatem minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wśród wystawców znalazły się uczelnie wyższe, jednostki badawczo-rozwojowe, firmy oraz instytucje, które wspierają innowacje i transfer technologii. "Wystawiło się tam 60 jednostek naukowo-badawczych, które zaprezentowały ciekawą ofertę" - powiedziała Wietrzyńska.

W ramach salonu Nauka dla Gospodarki zaprezentowano m.in. inteligentną odzież, która w zależności od potrzeb dogrzewa określone partie ubioru, laser do badania konsystencji produktów spożywczych i kosmetycznych oraz system inteligentnego monitoringu.

Jednym ze ważniejszych wydarzeń tegorocznych Targów była konferencja "Transfer Technologii Kosmicznych", zorganizowana we współpracy z Centrum Badań Komicznych PAN, firmą Polspace/Astri Polska oraz Europejską Agencją Komiczną (ESA). Celem konferencji było zainteresowanie polskich firm technologiami kosmicznymi.

W czasie spotkania zaprezentowano zastosowania technologii kosmicznych w tradycyjnym przemyśle - m.in. koszulę, której rękawy zwijają się samoczynnie pod wpływem wzrostu temperatury i spódnicę, która zapamiętuje kształt danej osoby.

Podczas Targów odbyło się też VIII Forum Inżynierskie pod hasłem: "Zaawansowane technologie motorem wzrostu gospodarczego". O kondycji kolejnictwa, nowych technologiach, infrastrukturze i koniecznych kierunkach zmian rozmawiano zaś podczas konwencji "Transport szynowy XXI wieku".

Według Wietrzyńskiej, furorę zrobiła na Targach CyberRyba, wynalazek studentów automatyki i robotyki Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak