Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

MŁODY JAZZ 3-MIASTA

Ogrody Muzeum Miasta Sopotu, ul. Józefa Poniatowskiego 8

Muzeum Miasta Sopotu po sukcesie ubiegłorocznej wystawy „Ale Jazz – Historia sopockich festiwali jazzowych 1956 – 1957” postanowiło kontynuować swój flirt z jazzem, organizując tego lata cykl czterech koncertów pt. „Młody Jazz 3-miasta”. Jego celem jest promowanie najciekawszych muzyków jazzowych jacy pojawili się w ostatnim okresie na Wybrzeżu. I tak, w ogrodach Muzeum Miasta Sopotu wystąpią:

07 lipca – g. 18:00 - Dominik Kisiel Exploration Quartet

Dominik Kisiel Exploration Quartet powstał w 2016 r. z inicjatywy lidera, który zebrał trójmiejskich muzyków i stworzył autorski projekt. Ma on na celu eksplorowanie muzycznego świata, odkrywanie nowych dróg i brzmień. W 2017 r. zespół zdobył główną nagrodę na XX Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowych w klubie Ucho w Gdyni. Rok wcześniej Dominik, grając z zespołem Nordwave dostał tam nagrodę indywidualną ufundowaną przez Radio Gdańsk.

Skład zespołu: Michał Jan Ciesielski (t.sax), Dominik Kisiel (p), Piotr Szajrych (db), Antoni Wojnar (dr)

21 lipca – g. 18:00 - Tomasz Chyła Quintet (laureat Jazz Juniors 2016)

Tomasz Chyła Quintet to trójmiejski zespół, który świetnie obrazuje, że młoda scena jazzowa w Polsce rośnie w siłę. To doskonale doprecyzowana wizja muzyki, jaką ma lider tego zespołu, skrzypek Tomasz Chyła, który do współpracy zaprosił znakomitych muzyków. Jego pozornie niepasujący do jazzu instrument błyskotliwie funkcjonuje w symbiozie z resztą członków zespołu, którzy prężnie budują i rozwijają trójmiejską scenę w takich składach jak Algorhythm, Kamil Piotrowicz Quintet, Inner Out czy Jerzy Małek Group. Skrzypce frapująco dialogują z saksofonem Piotra Chęckiego i fortepianem Szymona Burnosa, a mocne podstawy utworów zapewnia sekcja rytmiczna kontrabasisty Krzysztofa Słomkowskiego i perkusisty Sławomira Koryzno. Muzycy pokazują nowe oblicze, naznaczone muzyczną charyzmą lidera, zafascynowanego postacią jazzowego skrzypka Zbigniewa Seiferta. Największym dotychczasowym osiągnięciem zespołu było zdobycie Grand Prix na 40 Festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 2016 roku.

Tomasz Chyła Quintet odwołuje się do mainstreamowego jazzu, ale jest to muzyka podszyta młodzieńczą energią i werwą. Materiał na „Eternal Entropy” zachwyca lekkością, a jednocześnie szlachetnym rysem kompozycji. Zespół gra czujnie i błyskotliwie zaaranżowane kompozycje momentami zahaczając o folk. Kwintet pozwala się ponieść w rejony szerokiej improwizacji oraz pokazuje młodzieńczą buńczuczność. To muzyka wyrazista, zagrana przez artystów, którzy doskonale poruszają się po szerokim spektrum stylistyki jazzowej. Potrafią zabrzmieć romantycznie, ale jednocześnie treściwie i dobitnie podkreślając swój charakter. A jeśli spojrzeć na tytuł debiutanckiego albumu - „Eternal Entropy” - to określenie stopnia nieuporządkowania stanu należy rozumieć wyłącznie jako wciąż ewoluujący, zbierający różne inspiracje i otwarty na pomysły zespół. Wydawcą albumu jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

skład zespołu: Tomasz Chyła (vio), Piotr Chęcki (sax), Szymon Burnos (p), Krzysztof Słomkowski (db), Sławek Koryzno (dr)

11 sierpnia – g. 18:00 - Joanna Knitter - Blues & Folk Connection

Blues & Folk Connection to projekt czerpiący z tradycji muzyki amerykańskiej początku XX wieku, jednak nie unikający poszukiwań wśród stylów˝i brzmień bardziej współczesnych. W skład zespołu wchodzą muzycy o diametralnie różnych osobowościach, pochodzący z innych kultur muzycznych - zakorzeniony w bluesie perkusista Piotr Góra, jazzowy kontrabasista Paweł Urowski, wszechstronny i wszechobecny pianista Artur Jurek oraz grający slidem gitarzysta Krzysztof Paul, ciagnący zespół bardziej w stronę rocka. Te osobowości spina liderka, wokalistka Joanna Knitter.

Grupa w swoim dorobku, poza świetnie przyjętą przez fanów oraz dziennikarzy muzycznych płytą „Cruel, Cruel World”  (m.in. 3 miejsce w kategorii Płyta Bluesowa Roku w ankiecie prowadzonej przez dziennikarzy i czytelników czasopisma Twój Blues), ma także kilka wyróżnień (I nagroda na międzynarodowym festiwalu Blues Alive w Czechach, I nagroda na międzynarodowym festiwalu Rawa Blues). W czerwcu 2017 roku ukazała się druga płyta zespołu, "Hard, Hard Times".

Na koncertach muzycy pozwalają sobie na odejście od ustalonych form oraz dużą dozę improwizacji, co sprawia, iż każdy ich występ jest inny i ukazuje inną, niejednokrotnie zupełnie nową jakość zespołu. Jeśli ktoś nie wierzy, że w prostych, folkowych utworach można przemycić sporą dozę jazzu, powinien posłuchać tego, co robi Joanna Knitter Blues & Folk Connection.

skład zespołu: Joanna Knitter (voc), Krzysztof Paul (g), Artur Jurek (p), Paweł Urowski (db), Piotr Góra (dr).

25 sierpnia – g. 18:00 - Marcin Janek Quintet

Zespół założony w tym roku przez saksofonistę Marcina Janka dotychczas występującego w roli sidemana m.in. w zespole Afreakan Project czołowego polskiego saksofonisty Wojeciecha Staroniewicza, wokalistki jazzowej Krystyny Durys ogłoszonej nową nadzieją polskiej wokalistyki jazzowej przez magazyn Jazz Forum.

Do własnego zespołu Marcin Janek zaprosił trębacza Piotra Szlempo, znakomitego pianistę Kubę Hajduna, kontrabasistę Piotra Szajrycha i młodego bardzo zdolnego perkusistę Artura Paszkowskiego. Muzyka zespołu to jazz melodyczny, nastrojowy i energetyczny, utwory charkateryzują się bogactwem harmonii i silnej melodyki. Na koncertach muzycy wykonują autorskie kompozycje lidera oraz standardy muzyki jazzowej takich wybitnych kompozytorów jak Wayne Shorter, John Coltrane czy Kenny Garrett.

  • Marcin Janek - saksofonista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku kierunku jazz i muzyka estradowa, a także Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku historia. Jazzowe nauki pobierał u wybitnego polskiego saksofonisty Macieja Sikały i klarnecisty Emila Kowalskiego. Obecnie czynny muzyk jazzowy i instruktor saksofonu w szkole muzycznej Musicollective. Zdobywca nagrody Grand Prix w kategorii solista na ogólnopolskim konkursie Jazz&School Festiwal 2013 w Lubaczowie.

Współpracował i występował z takimi artystami jak: Wojciech Staroniewicz, Leszek Możdżer, Eric Allen, Aleksandra Mońko-Allen, Janusz Mackiewicz, Przemysław Dyakowski, Judy Carmichael, Norm Lewis, Lorraine Brown, Jan Konop Big Band.

  • Piotr Szlempo - trębacz młodego pokolenia, uczeń Piotra Wojtasika na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej we Wrocławiu. Zdobywca wielu nagród na ogólnopolskich konkursach jazzowych m.in. Jazz nad Odrą i Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni z Kuba Lechki Quintet, Jan Kantner Quartet.
  • Kuba Hajdun - pianista, absolwent wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Bogdana Czapiewskiego, oraz fortepianu jazzowego w klasie prof. Włodzimierza Nahornego. Jest członkiem zespołu Jan Konop Big Band, wraz z którym wystąpił na licznych festiwalach m.in Meer Jazz Festival, Jazz w Lesie, Sopot Molo Jazz Festiwal, otrzymując nagrody i wyróżnienia. Laureat wyróżnienia dla instrumentalisty XX Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych (Gdynia 2017).
  • Piotr Szajrych - kontrabasista, student Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie kontrabasu dr Piotra Kułakowskiego. Muzyk udzielający się w wielu trójmiejskich projektach jazzowych. W 2017 roku zdobył I miejsce z zespołem Exploration Quartet Dominika Kiśla na Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdynii.
  • Artur Paszkowski-perkusista, student Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie dr Tomasza Sowińskiego, na swoim koncie ma udział w wielu projektach trójmiejskiej sceny muzycznej, laureat głównej nagrody XIX Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych z zespołem Nordwave.

Kuratorem projektu jest Marcin Jacobson.